Партнерство та співпраця  

   

Служби допомоги для студентів  

   

Академічна доброчесність  

   

Нормативна база  

   

Опитування  

   

Кафедра міжнародних відносин та гуманітарних студій

Історія кафедри міжнародних відносин та гуманітарних студій розпочалася у вересні 2011 року зі створення кафедри міжнародного туризму та гуманітарних дисциплін як структурного підрозділу Історичного факультету. До першого складу викладачів кафедри увійшли доктор історичних наук, професор Стоян Тетяна Андріївна (завідувач), кандидат історичних наук Верес Ольга Вікторівна, кандидат історичних наук Дзюбленко Ірина Михайлівна, кандидат історичних наук Литвин Ірина Валеріївна та Теремецька Тетяна Вікторівна. Першим лаборантом кафедри була Богатирчук (Цишнатій) Катерина Олександрівна. У 2016 році у зв’язку із розширенням кола своєї діяльності, а саме підготовкою до ліцензування нової освітньої програми в галузі «міжнародні відносини», кафедра змінила назву. З вересня 2016 р. по вересень 2021 р. це була кафедра міжнародних та регіональних студій, яку очолювала доктор історичних наук, професор, Заслужений працівник освіти України Стоян Тетяна Андріївна.

Згідно з Наказом Ректора НПУ імені М.П. Драгоманова від 10 вересня 2021 року № 289 «Про оптимізацію структури університету» з 20.09.2021 року кафедру міжнародних та регіональних студій було приєднано до кафедри міжнародних відносин та публічного управління та утворено кафедру міжнародних відносин історико-філософського факультету. У результаті приєднання, кафедру очолив Надзвичайний і Повноважний Посол України, Заслужений працівник науки і техніки України, доктор історичних наук, професор Гуменюк Борис Іванович. У зв’язку із розширенням загальноосвітньої та гуманітарної складової роботи кафедри, Вчена рада Університету прийняла рішення про переіменування з кафедри міжнародних відносин історико-філософського факультету на кафедру міжнародних відносин та гуманітарних студій (протокол №4 від 28 жовтня 2021 року).


Кафедра бере участь у підготовці бакалаврів та магістрів чотирьох спеціальностей:  291 –  Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії (з 2017 р.),  014 –  Середня освіта. Історія (з 2011 р.);  032  –  Історія. Археологія (з 2016 р.), 281 – Публічне управління та адміністрування (з вересня 2021 р.). У проведенні освітньої, методичної та наукової діяльності  за спеціальністю 291 – Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії кафедра є базовою.

Колектив кафедри складається з перспективних творчих особистостей, педагогів та науковців, відомих українських політиків та дипломатів. У складі кафедри 14 штатних викладачів, з них 4 – доктори і 9 кандидатів наук. У 2021/2022 навчальному році викладацький склад кафедри міжнародних відносин та гуманітарних студій виглядає таким чином:

  • завідувач кафедри –  Надзвичайний і Повноважний Посол України, Заслужений працівник науки і техніки України,  доктор історичних наук, професор  Гуменюк Борис Іванович;
  • гарант ОП «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії»  – Заслужений працівник освіти України, доктор історичних наук, професор Стоян Тетяна Андріївна;  
  • Надзвичайний і Повноважний Посол України, доктор філософських наук, професор Цибух Валерій Іванович; доктор політичних наук, професор Тімашова Вікторія Михайлівна;  
  • Надзвичайний і Повноважний Посол України, кандидат історичних наук, професор кафедри Безсмертний Роман Петрович (за сумісництвом);
  • Заступник Постійного представника України при міжнародних організаціях у Відні, кандидат історичних наук, доцент Хоменко Григорій Дмитрович (поєднує викладання на кафедрі з роботою у міжнародному відділі університету);
  • кандидат історичних наук, доцент Дзюбленко Ірина Михайлівна;
  • кандидат політичних наук, професор Дмитренко Степан Петрович;
  • кандидат політичних наук, доцент Дмитренко Оксана Сергіївна;
  • кандидат політичних наук, доцент Жабінець Наталія Валеріївна;  
  • кандидат історичних наук, доцент Желєзко Алла Миколаївна;
  • кандидат філологічних наук, доцент Кіщенко Наталія Дмитрівна;
  • кандидат історичних наук, старший викладач Богатирчук Катерина Олександрівна;
  • старший викладач Швець Анна Іванівна;
  • викладач Гопка Любов Сергіївна;
  • лаборант Шумило Вікторія Тарасівна.

Сучасний стан та перспективи розвитку кафедри міжнародних відносин та гуманітарних студій відповідають Статуту Університету та Стратегічним завданням НПУ імені М.П. Драгоманова щодо створення університету нового типу через його модернізацію. У сфері освітнього процесу та методичної діяльності основним завданням кафедри є забезпечення високого рівня викладання навчальних дисциплін циклу професійної та гуманітарної підготовки фахівців, яких готує НПУ імені М.П. Драгоманова. У контексті цієї діяльності кафедра підтримує зв’язки у науковому та навчально-методичному напрямах з кафедрою міжнародних відносин Чернівецького університету, бере участь у проектах академічної мобільності (у січні 2022 року викладачі кафедри брали участь у міжнародному проекті: Кафедра Жана Монне «Соціальні та культурні аспекти Європейських студій»).

Навчально-методична складова роботи кафедри окрім забезпечення ОП «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» передбачає викладання  окремих дисциплін спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» студентам Історико-філософського факультету та факультету психології; дисциплін спеціалізацій «Історія та міжнародний туризм», «Історія та англійська мова» студентам спеціальності «Середня освіта. Історія»; навчального курсу з «Іноземної мови» та низки дисциплін варіативної частини навчальних планів підготовки фахівців-істориків. Після об’єднання, навчально-методичне навантаження кафедри доповнили освітні компоненти  ОП «Публічне управління та адміністрування» освітнього рівня магістр та вибіркова дисципліна «Політологія», яку викладають на усіх факультетах університету. Для майбутніх істориків, міжнародників та управлінців, викладачами кафедри підготовлено та впроваджується на практиці більше 60 навчальних дисциплін.

З 2022/2023 навчального року планується читання декількох дисциплін студентам 2-3 курсів спеціальності 291 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» англійською мовою. Об’єктивним підґрунтям такого новаторства є відповідна мовна підготовка студентів та викладацького складу кафедри. Завідувач кафедри професор Гуменюк Борис Іванович та доцент Хоменко Григорій Дмитрович мають відповідну кваліфікацію та практичний досвід такої роботи, вільно володіють англійською мовою. Поряд із цим, декілька викладачів кафедри є дипломованими фахівцями не тільки в галузі історії, але в галузі іноземної філології, що суттєво розширює можливості кафедри для впровадження цієї новації до навчального процесу.


У сфері наукової та інноваційної діяльності на основі науково-педагогічного доробку викладачів  кафедри формується сучасна наукова школа з соціальної історії України і світу. Важливою складовою роботи в рамках  цього наукового напряму має стати дослідження історії, теорії та практики міжнародних відносин. В предметному полі цього наукового дискурсу розпочато підготовку кандидатських дисертацій, вийшли з друку й готуються до виходу наукові статті у фахових виданнях. Започатковано та проводиться щорічна дистанційна всеукраїнська науково-практична конференція «Сучасні тенденції міжнародних відносин». Готується регулярне видання наукового збірника, основою якого є  матеріали  конференції.   

Важливим завданням у роботі зі студентами кафедра вважає адаптацію до сучасних вимог викладання за допомогою інформаційних технологій; розширення переліку дисциплін та спеціалізацій за вибором студента; підвищення ролі самостійної роботи студентів, розширення їх можливостей щодо вибору власної траєкторії навчального процесу, участі у програмах академічної мобільності.

Прикладом наукової мобільності є участь студентів спеціальності у Міжнародній зимовій школі «Соціальні виміри Європейських студій» м. Київ, 17-21 січня 2021 року. Зимова школа проводилася у рамках імплементації проекту Кафедра Жана Монне «Соціальні та культурні аспекти Європейських студій».

Участь у науковій роботі студентів спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» реалізується через залучення їх публікацій до матеріалів    всеукраїнської науково-практичної конференції «Сучасні тенденції міжнародних відносин». Розширює можливості науково дослідницької роботи майбутніх міжнародників щорічне проведення силами кафедри науково-практичного круглого столу «Превентивна дипломатія: теорія, історія та сучасна практика» (до Міжнародного дня дипломатії заради миру) та Всеукраїнської науково-практичної конференції «Міжнародні відносини та світова політика очима студентів».


Подальшими напрямами роботи колективу кафедри є пошук шляхів реалізації договорів університету про співпрацю з підрозділами зарубіжних університетів; ініціювання та проведення міжнародної науково-практичної конференції; робота з практичної реалізації підготовки іноземних студентів; академічна мобільність викладачів та студентів через участь у міжнародних програмах і проектах, щоби випускники спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» могли отримати професійний  рівень фахівця ХХІ століття.

   
© NPUROUNDER